LETOVISKA:
BANGKOK
12miliónová kosmopolitní metropole, založená v roce 1782 jako hlavní město Siamu, upoutá každého. Toto město si oblíbíte, nebo vás zaskočí svojí hektickou atmosférou. Bangkok je rozlehlá městská aglomerace o rozloze 40 x 40 km a je znám tím, že život se zde nezastaví ani v noci. Rozhodně však stojí za to zde prožít první dvě noci. Moderní mrakodrapy, buddhistické chrámy, život na řece, plovoucí trhy, čínská čtvrť, podzemní i nadzemní metro Sky Train vytvářejí kontrast mezi bohatou historií a moderní dynamickou současností.
KOH CHANG
Druhý největší ostrov Thajska o rozloze 30 x 12 km má statut Národního parku od roku 1982. Nachází se 8 km od pobřeží (40 min. lodí), 320 km jihovýchodním směrem od Bangkoku, 180 km od Pattaya a 70 km západně od kambodžských hranic. V chráněném mořském parku se nachází dalších 47 většinou neobydlených ostrovů. 70 % ostrova je pokryto deštným tropickým pralesem a 700 m vysokými horami.
KOH SAMUI
O rozloze 25 x 21 km je třetím největším ostrovem v Thajsku. Specifické mikroklima ostrova umožňuje návštěvu tohoto místa téměř po celý rok bez nebezpečí trvalejších dešťů, s výjimkou listopadu. Ostrov je kultovním místem pro movitější klientelu ze západní Evropy i generaci mladých nezávislých cestovatelů, pro něž je vítanou zastávkou před cestou na sousední Koh Phangan a především na Koh Tao. Koh Samui je jedním z 80 ostrovů mořského národního parku, z nichž je osídleno pouhých 6. Najdete zde vápencové skály, jeskyně a laguny.
PHUKET
Ostrov zvaný Perla jihu o rozloze 48 x 22 km s horami, které tvoří 70 % jeho celkové plochy, je nejnavštěvovanějším a největším thajským ostrovem. Má 235 tisíc obyvatel, kosmopolitní charakter a statut provincie. S malajským poloostrovem je propojen dvěma 700 m dlouhými mosty a leží 867 km jižně od Bangkoku. Členitý a hornatý Phuket je pokryt z velké části tropickou vegetací, dvanácti dlouhými bílými písečnými plážemi a mnoha malými rýžovými poli, ananasovými, gumovníkovými, kokosovými a kakaovníkovými plantážemi, palmovými háji a stromy s ořechy kešu. Vápencové hory dosahují výše 442 m a v okolních mangrovových porostech, přístupných pouze na lodi, žijí opice, mořské vlaštovky a mnoho dalších chráněných živočichů. Kromě pláží upoutá ostrov výborným potápěčským zázemím a velmi dobrou turistickou infrastrukturou. Na ostrově se nachází 5 golfových 18jamkových hřišť.
KRABI
členité pobřeží lemované vápencovými skalami, východně od města Krabi. Obklopeno 150 ostrovy, které jsou součástí národního mořského parku. Je vzdáleno 40 km od ostrovů Phi Phi a 2 hodiny jízdy od Phuketu (120 km). Nejkrásnější pláže Railay a Phra Nang leží 20 km jihozápadním směrem od města Krabi. Jsou od okolní pevniny odděleny pásy džungle a třísetmetrovými vápencovými skalami, takže některé jsou dosažitelné pouze lodí. Jeskyně a modré laguny, porostlé hustou tropickou vegetací, padají kolmo do průzračného oceánu s mnoha korálovými útesy, typickými pro tuto oblast. Kromě potápění je Krabi rájem pro skalní lezení a také centrem pro sportovní speleologii. Oblíbené jsou plavby na kajacích s návštěvou mnoha osamělých lagun, mangrovových lesů, vodopádů a vápencových útesů.
KOH LANTA
Ostrov o rozloze 27 x 6 km 70 km jižně od Krabi je jedním z 52 ostrovů provincie Krabi a součástí národního mořského parku. 25 km panenských pláží a především západní strana nabízí jedno z nejromantičtějších míst v Thajsku. 20 tis. obyvatel jsou většinou rybáři, zemědělci na plantážích nebo pracují v oblasti turismu. Malé rodinné resorty jsou vybudovány z přírodních materiálů. Je tu několik rybářských vesnic, kokosové a banánovníkové plantáže jsou lemovány hustým deštným tropickým pralesem a horami.
PODNEBÍ:
Hlavní sezóna u plážových destinací trvá od listopadu do května, kdy se vyskytuje nejméně dešťových srážek. Od června do října v Thajsku více prší. Vyjímkou je oblast ostrova Ko Samui, kam je možné cestovat i během letních měsíců, naopak zde prší nejvíce v období od září do listopadu. Teploty jsou podobne během celého roku mezi 25-32 °C.
JAZYK:
Úředním jazykem v zemi je thajština. V turistických lokalitách se dále domluvíte anglicky, německy či rusky.
MĚNA A VÝMĚNA PENĚZ:
Hlavní měnovou jednotkou je thajský bath (THB), rozdělené na 100 satangů. Na směnu doporučujeme USD nebo EUR. Výměna peněz je nejspolehlivější na letišti či v bankách nebo v autorizovaných směnárnách. Kreditní karty, stejně tak jako cestovní šeky jsou běžně akceptovány.
ELEKTŘINA:
V hotelech je užíván elektrický proud o napětí 220-240 V, tedy stejný jako pro naše spotřebiče. Zásuvky jsou s plochými zdířkami, tedy doporučujeme zakoupit adaptér. Hotely adaptéry disponují, ale v omezeném počtu a nelze se na to spoléhat.
VÍZUM A VSTUPNÍ FORMALITY:
Do Thajska platí bezvízový styk. Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Thajska bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 30 dnů ode dne vstupu. Občané ČR, kteří hodlají pobývat na území Thajska po dobu delší než 30 dnů nebo tam vstupují za jiným účelem, si musí předem opatřit odpovídající povolení a víza na Velvyslanectví Thajska v Praze.